Francie, Litva, Německo aneb Aiska v Evropě

Doma i v zahraničí na začátku června válejí Jiří Král, Jonáš Forejtek, Linda Suchá nebo Simona Spěšná.

Atletika
Linda Suchá o prvním červnovém víkendu startovala na MČR ve vícebojích, kde skončila mezi juniorkami na výborném 3. místě ziskem 5079 bodů a vylepšila si několik osobních rekordů v dílčích disciplínách i celkový bodový součet. Úžasný výkon předvedla zejména v dálkařském sektoru, kde si za ideálních podmínek zlepšila osobák o neuvěřitelných 25 cm a výkonem 628 cm splnila limit (617 cm) na juniorské ME do švédského Borås. Tento výkon ji katapultoval i na dělené první místo tuzemských tabulek v kategorii žen. Více zde
Třetí místo vybojoval i Jakub Forejt, a to na tradičním vrhačském mítinku v německém Halle.
Barbara Píchalová v rámci Memoriálu Josefa Odložila výkonem 13,94 s pokořila na 100 m př. limit na Evropský olympijský festival... Bohužel po velké chybě před poslední překážkou ztratila přesvědčivé vedení v závodě a doběhla o 0,02 s druhá. Na tuto akci může jet jen jeden člověk na disciplínu, takže to potřebuje v dalším závodě vylepšit.

Badminton
Parádní úspěch našeho akademika! Na turnaji Latvia International zařazeného do okruhu světových turnajů BWF se prezentovalo 119 singlistů ve dvouhře mužů. Jedním z nich byl i osmnáctiletý talent českého badmintonu Jiří Král. Ten postupně porazil šest soupeřů, což je v českých badmintonových statistikách historický unikát, a obsadil skvělé 5. místo! Více zde

Cyklistika
Slavný závod Paříž–Roubaix si ve variantě U23 vyzkoušel Petr Kelemen. I přes pád klasiku dokončil v hlavním poli, přičemž před ním dojelo jenom sedm borců mladých jako on. Více zde
Simona Spěšná měla o víkendu na programu čtvrtý závod Českého poháru MTB XCO, který se jel na šumavském Zadově. „Jelo se mi dobře, ale Anetka Novotná byla silnější. Odjížděla mi hlavně na rovinách, já jsem ji zase sjížděla v náročných technických sjezdech. Nicméně si přede mnou stále udržovala náskok asi 20 vteřin. Kousek před cílem měla ale defekt, se kterým nemohla moc jet, a musela na opravu do depa. Toho jsem využila, posbírala jsem všechny zbylé síly a do cíle jsem nakonec dojela první s jedenáctivteřinovým náskokem,” popsala souboj kometa MS Bike Academy. Simona stáhla náskok Anety na čele celkového pořadí ČP na pouhých 15 bodů a v půlce června v Bedřichově bude usilovat o návrat na první příčku. Více zde

Golf
Hnedle trojice členů AIS PK byla hodně vidět na mezinárodním mistrovství republiky ve hře na jamky. Tereza Koželuhová vyhrála základní část, ale vypadla v 1. kole vyřazovací fáze – v osmifinále. Ve stejném kole se rozloučili s turnajem také Lukáš Janda s Danem Hlaváčkem, ovšem pavouk mužské části byl dvojnásobný... Jinými slovy: přešli první kolo, což je v jejich věku rozhodně úctyhodný výkon.
Kryštof Strýček se představil na German Boys Open a díky solidnímu 1. a 3. kolu obsadil v nevídané konkurenci dělenou 88. pozici.

Plavání
Na přelomu května a června se plavci zúčastnili tradičního soustředění ve španělské Calelle. „K dispozici jsme měli výborné tréninkové podmínky. Tréninky jsme absolvovali jak ve vodě, tak na suchu. Soustředění bylo kvalitní závěrečnou přípravou na Mistrovství České republiky v plavání, které se uskuteční 20.–23. 6. v Českých Budějovicích,“ shrnul všechno trenér Lukáš Luhový.

Stolní tenis
Helena Sommerová dotáhla tým kadetek SK DDM Kotlářka Praha k obhajobě titulu mistra republiky (více zde) a mezi juniorkami ve finále uhrála jediný bod svého družstva (více zde).

Tenis
Jestli na ČT Sport sledujete Roland Garros, mohli jste si všimnout Jonáše Forejtka. Pavoukem dvouhry juniorů procházel beze ztráty setu... „Jako druhý nasazený musím něco ukázat,“ řekl s úsměvem v rozhovoru Tomáši Budkovi. V osmifinále ovšem prohrál 4:6, 6:3, 2:6 s Italem Flaviem Cobollim, kterého o dva týdny dříve v Miláně porazil ve stejné fázi 6:2, 6:0. Více zde
Jonášova sestra Eliška mezitím na domácích kurtech plzeňské Slavie poměřila síly s o několik let staršími dívkami na západočeském oblastním přeboru. Ve čtvrtfinále dvouhry ji porazila pozdější vítězka Tereza Šimonovská a ve čtyřhře to bylo podobné s tím rozdílem, že se potkaly až ve finále. Více zde